Zobacz mnie na GoldenLine

Jestem Profeo

darmowe liczniki

Blog > Komentarze do wpisu

O Powstaniu Warszawskim w Internecie

W sobotę obchodziliśmy 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Abstrahując od różnych ocen tego historyczno-politycznego wydarzenia trzeba przyznać, że 1 sierpnia jest jedną z najlepiej marketingowo "opakowanych" dat w polskim kalendarzu. Od kilku lat temat Powstania wreszcie jest należycie eksploatowany, z korzyścią dla nas wszystkich. Muzeum Powstania Warszawskiego to chyba najciekawsza obecnie tego typu placówka w Polsce, w której zaprezentowano szereg multimedialnych nowinek dla zwiedzających. Norman Davies napisał znakomite "Powstanie 44". Organizowane są koncerty.

Do obchodów kolejnej rocznicy zaprzęgnięto także Internet. Przede wszystkim w sieci pod adresem 1944.pl działa bardzo dobra strona Muzeum Powstania Warszawskiego. Poza standardowymi informacjami o instytucji i galerią archiwalnych zdjęć, działa ciekawy dział Wirtualna Historia gdzie można znaleźć uszeregowane fakty i terminy związane z Powstaniem. Poza opisami kolejnych akcji militarnych do dyspozycji czytelnika są także informacje o życiu codziennym obywateli walczącej Warszawy, gdzie poruszono m.in. kwestię aprowizacji, czy działalności Straży Pożarnej. Jest także sklep internetowy, gdzie do nabycia są książki i płyty związane z Powstaniem (m.in. znakomita, głośna, rockowa kompilacja "Gajcy"). Wreszcie na stronie możemy wejść do Wirtualnego Muzeum. Jest to najciekawsza część witryny, a za jej pośrednictwem możliwe jest wirtualne zwiedzenie najważniejszych punktów ekspozycji dostępnych w Muzeum. Jest tutaj wszystko, czego wirtualny zwiedzający potrzebuje - eksponaty 3D, filmy, zdjęcia, mapy, dokumenty. Z pewnością strona Muzeum Powstania Warszawskiego zasługuje na uwagę.

Placówka jest także obecna w serwisie mikroblogowym Blip, gdzie na bieżąco informuje o wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy Powstania oraz własną działalnością.

Innym internetowym projektem jest inicjatywa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Pod adresem 1944.uke.gov.pl znajduje się strona poświęcona łączności w Powstaniu Warszawskim. Jest to bardzo ciekawy temat, a witryna przygotowana przez UKE pozwala zapoznać się ze skanami meldunków, depesz, czy wykazów kodów wykorzystywanych w łączności radiowej. W dziale eksponatów wyróżniono łączność kurierską, przewodową i radiową. W Multimediach zaś mamy okazję posłuchać plików radiowych z archiwalnymi nagraniami.

Na koniec warto wspomnieć również o filmie przygotowywanym przez Tomasza Bagińskiego. Powstająca we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego animacja "Hardkor 44" przedstawi tematykę Powstania w zupełnie innych, multimedialnych barwach z domieszką sciencie-fiction. Na razie ze strony projektu można pobrać paczkę z projektami plastycznymi.

Jak widać w Internecie znajduje się spora ilość informacji związanych z Powstaniem i warto usiąść przed monitorem, aby się z nimi zapoznać.

poniedziałek, 03 sierpnia 2009, matesky

Polecane wpisy

  • 20latRP.pl – pochwalmy się polskimi sukcesami!

    12 września minęła w Polsce dokładnie dwudziesta rocznica ukonstytuowania się pierwszego po II Wojnie Światowej, niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego

  • Bo każdy pirat to złodziej

    Gazeta Wyborcza przygotowała raport „W sieci piratów” traktujący o piractwie sieciowym w Polsce. Nie da się ukryć, że ostatnio temat stał się bardz

  • Twitteromania

    Stało się - świat oszalał na punkcie Twittera. No, może nie cały świat, ale miliony internautów na pewno. Liczby nie są jednak w tym wypadku najważniejsze. Twit

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: behemot, *.chello.pl
2009/08/04 11:05:58
W nazwisku pana Tomasza Bagińskiego jest literówka.
-
matesky
2009/08/04 13:03:19
@behemot: Dzięki za zwrócenie uwagi.