Zobacz mnie na GoldenLine

Jestem Profeo

darmowe liczniki

Blog > Komentarze do wpisu

Stefan Bratkowski radzi

W jednym z ostatnich wpisów wspomniałem na końcu o małej, ale niezwykle ciekawej pozycji książkowej, w postaci publikacji Stefana Bratkowskiego p.t. "Kilka sposobów na niemożliwość, czyli krótki poradnik dla tych, którzy nie wiedzą, że nic się nie da zrobić".

Tytuł długi, ale książeczka bardzo kompaktowych rozmiarów. No i przede wszystkim niezwykle pożyteczna. Pierwszy raz natknąłem się na nią kilka lat temu, kiedy zainteresowałem się tematyką społeczeństwa obywatelskiego, obywatelskiej odpowiedzialności i organizacji pozarządowych.

Na kilkudziesięciu stronach owej broszury, autor zmieścił znakomicie skondensowany zestaw porad, objaśnień i propozycji związanych z działalnością publiczną oraz zwykłym, codziennym życiem w małej, lokalnej społeczności. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się polityką i rozwojem gospodarczym. Napisana bez zadęcia, ani wskazywania konkretnych rozwiązań proponowanych przez jakąkolwiek partię polityczną (zresztą żadna z nich nie zajmuje się tego typu codzienną aktywnością obywatelską - na pracy u podstaw nie da się raczej zbić mierzonego procentowo kapitału politycznego).

Stefan Bratkowski w prostych słowach tłumaczy na kartach tej publikacji, dlaczego m.in. warto dobrze prywatyzować gospodarkę (a nie można go raczej posądzić o wolnorynkowy dogmatyzm), dlaczego nasza lokalna społeczność - gmina, miasteczko, osiedle - i aktywność obywatelska weń, są ważniejsze, niż polityczne waśnie na samej górze, na które nie mamy wpływu. Pozycja zawiera wreszcie garść przyszłych rozwiązań gospodarczych dla Polski, które znakomicie poszerzają horyzont i pozwalają zdać sobie sprawę, że warto patrzeć na przyszłość naszego kraju w nieco dalszej perspektywie, niż najbliższe 4 lata.

Wybierzcie się do biblioteki i jeżeli książeczka jest dostępna (a raczej ciężko ją gdziekolwiek dostać) - zapoznajcie się!

Wszystkich, którzy jej nie znają informuję, że piszę o niej także dlatego, że - dobra wiadomość - Stefan Bratkowski w portalu Studio Opinii publikuje w odcinkach jej nową, uzupełnioną (oryginalne wydanie jest już dosyć wiekowe) wersję!

Polecam lekturę kolejnych artykułów z tej serii, bo stanowią świetne kompendium wiedzy i inspirację dla każdego, kto jest zainteresowany działalnością społeczną, dziennikarstwem obywatelskim i przede wszystkim - sprawy publiczne nie są mu obce.

poniedziałek, 11 stycznia 2010, matesky

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2013/01/30 12:20:23
Dlaczego trafiłem tutaj wpisując: druki ips pobierz? Coraz gorszy robi się ten internet.