Zobacz mnie na GoldenLine

Jestem Profeo

darmowe liczniki

wtorek, 29 września 2009

12 września minęła w Polsce dokładnie dwudziesta rocznica ukonstytuowania się pierwszego po II Wojnie Światowej, niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego. Z tej okazji w internecie wystartował specjalny plebiscyt pod nazwą "20latRP.pl - Pochwalmy się!". Jego celem jest wybór regionalnych sukcesów, jakimi może poszczycić się wolna od 1989 roku Rzeczpospolita Polska, a także propagowanie pozytywnego myślenia i walka z postawą spod znaku "nic nam się nie udaje". Akcja potrwa do końca października i zostanie podsumowana tuż przed Świętem Niepodległości. Organizatorem jest Europejskie Centrum Solidarności, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Lech Wałęsa, Andrzej Wajda i ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

Autorzy plebiscytu są zdania, że ostatnie 20 lat budowania niepodległej ojczyzny, jest naszym wspólnym sukcesem. Sukcesem wszystkich Polaków. Podkreślają, że to polskim elitom politycznym udało się doprowadzić do bezprecedensowych w bloku wschodnim czerwcowych wyborów i w efekcie zaprzysiężenia Tadeusza Mazowieckiego na premiera. To wydarzenie rozpoczęło cykl niekiedy bolesnych, ale potrzebnych reform. Dzięki nim, wszyscy Polacy mogli rozpocząć nowe życie we w pełni demokratycznym, samorządnym kraju i budować swoje małe, lokalne sukcesy. To właśnie im poświęcony jest plebiscyt 20latRP.pl.

Sukcesy Polski to bowiem nie tylko akcesja do NATO, Unii Europejskiej, a w niedalekiej przyszłości przyjęcie wspólnej waluty i organizacja piłkarskiego Euro2012. To także wiele korzystnych zmian w lokalnych społecznościach miast, miasteczek, wsi, a także, co najważniejsze - naszych rodzin. Plebiscyt ma być właśnie swoistym "albumem ze zdjęciami" naszych sukcesów, podsumowującym dorobek ostatniego dwudziestolecia. Towarzyszy mu również książka Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko p.t. "Nasza Historia/20latRP.pl", opisująca najważniejsze tematy, jakimi żyli w tym czasie Polacy - od lustracji, przez sukcesy i porażki sportowe, po stan polskiej kultury. Najważniejszym celem akcji jest jednak wykorzystanie dzisiejszej rocznicy do pochwalenia się polskimi sukcesami.

"20latRP.pl - Pochwalmy się!" to projekt w pełni multimedialny, dziejący się głównie w internecie. Sporządzony spis "regionalnych skarbów Polski" zostanie wykorzystany również do promocji naszego kraju podczas wystawy EXPO-2010 w Szanghaju. Plebiscyt podzielono na osiemnaście kategorii odpowiadających najróżniejszym dziedzinom życia, takim jak kultura, sport, rozrywka. Nie zapomniano także o ciekawych ludziach. Nominacji dokonają samorządy wojewódzkie, prezydenci miast oraz dziennikarze i eksperci. Następnie internauci będą mogli głosować na wyselekcjonowane dla każdego województwa "50 skarbów Regionu". Te, które zbiorą najwięcej głosów, trafią na stronę PolskieSkarby.org, która będzie kontynuacją projektu w 2010 roku i podczas kolejnych imprez promujących Polskę (przygotowana zostanie również anglojęzyczna wersja strony).

Internauci dokonają wyboru w trzech kategoriach - Człowiek, Otoczenie i Dzieło. W plebiscycie będzie więc można wskazać zarówno osoby, które wyznaczały i wyznaczają wysokie standardy zawodowe i etyczne, są inspiracją dla innych, czy stały się prawdziwymi bohaterami regionów, jak również budynki użyteczności publicznej, inwestycje które zmieniły życie mieszkańców poszczególnych gmin, tradycyjne zabytki albo lokalne wydarzenia i zjawiska kulturalne. Z pewnością plebiscyt jest znakomitą okazją do promocji dla samorządów i regionów Polski lokalnej, jak i pochwalenia się przez jej mieszkańców swoim dorobkiem. Nie warto zmarnować tej szansy.

Serwis mojeopinie.pl został jednym z patronów medialnych akcji.